Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
x-betonet

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

MEXICO CLAUSURA:ΑΓΩΝΕΣ ΣΑΒΒΑΤΟΥ

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1MEXICO CLAUSURA:ΑΓΩΝΕΣ ΣΑΒΒΑΤΟΥ Empty MEXICO CLAUSURA:ΑΓΩΝΕΣ ΣΑΒΒΑΤΟΥ Σαβ 9 Φεβ 2008 - 20:32

MEXICANOS

MEXICANOS

ΣΑΝ ΛΟΥΙΣ – ΤΟΛΟΥΚΑ

ΓΗΠΕΔΟ: ALFONSO LASTRAS
ΘΕΣΕΙΣ: 26.000

ΣΑΝ ΛΟΥΙΣ
Μεγάλη σε έκταση ήττα υπέστη η ομάδα του Arias από την Κρουζ Αζούλ στην πρωτεύουσα. Οι «μονομάχοι» αν και είχαν δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο, δεχτήκαν 4 τέρματα στην επανάληψη και τελείωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες (αποβλήθηκε ο Torres στο 92ο λεπτό). Συνεχίζει να μένει μακριά από τα γκολ ο πρώτος σκόρερ της Apertura Alfredo Moreno και η ομάδα του παραπαίει συγκεντρώνοντας μόλις 2 βαθμούς σε 3 αναμετρήσεις (2 ισοπαλίες). Ο αγώνας με την ισχυρή Τολούκα θεωρείται κομβικός για την συνεχεία καθώς με νίκη θα αλλάξει τελείως η ψυχολογία στο ποδοσφαιρικό τμήμα. Μόνο ο αναπληρωματικός μέσος Torres (2συμμ.) που αντίκρισε την κόκκινη κάρτα στο Αζούλ θα απουσιάσει από την κρίσιμη αναμέτρηση.

ΤΟΛΟΥΚΑ
Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο οι «κόκκινοι διάβολοι» ανέβασαν την απόδοση τους καταφέροντας να κάμψουν την αντίσταση της UANL με γκολ του Da Silva στο 64ο λεπτό και του Mendez λίγο πριν την λήξη. Ο Αργεντινος τεχνικός Pekerman τόνισε στα Μ.Μ.Ε πως «τα αποτελέσματα δείχνουν ότι είμαστε δυνατοί, υπάρχει ισορροπία, έχουμε πετύχει 6 τέρματα στα οποία σκόρερ ήταν αμυντικοί, μεσοί και επιθετικοί δείχνοντας ότι όλες οι γραμμές συνεισφέρουν τα μέγιστα». Έλειπαν από τις τελευταίες προπονήσεις λόγω διεθνών υποχρεώσεων οι Naelson «Sinha» (3συμμ.), Fernadez (3συμμ/1), Gamboa (3συμμ.), Velasco (3συμμ.), Da Silva (3συμμ/1) όμως όλοι τους θα βρίσκονται στην αποστολή του Σαββατιάτικου αγώνα.

ΤΖΑΓΚΟΥΑΡΕΣ – ΠΟΥΕΜΠΛΑ
ΓΗΠΕΔΟ: VICTOR MANUEL REYNA
ΘΕΣΕΙΣ: 25.000

ΤΖΑΓΚΟΥΑΡΕΣ
Παρά το μονόλογο της Μοντερέι, η Τζαγκουάρες απέδρασε από το Tecnologico με τον βαθμό της ισοπαλίας ελέω του ανίκητου τερματοφύλακα της Hernandez. Η ομάδα από το Τσιάπας βρίσκεται στην 5η θέση της γενικής βαθμολογίας οντάς αήττητη (2 ισοπαλίες και μια ήττα) συλλέγοντας 5 βαθμούς. Ο Rene Isidoro Garcia, ο οποίος για ακόμη μια αγωνιστική δεν θα κάτσει στον πάγκο της ομάδας του καθώς η τιμωρία του συνεχίζεται για δεύτερο αγώνα, δεν είχε στις προπονήσεις μεσοβδόμαδα το «βαρύ πυροβολικό» των Τσιαπανέζων, τον επιθετικό «Bofo» Bautista (3συμμ.) που βρίσκεται με την εθνική Μεξικού στις Η.Π.Α.

ΠΟΥΕΜΠΛΑ
Η «Franja» αιφνιδιάστηκε από τον Reyna στο 19ο λεπτό που έδωσε το προβάδισμα στην Νεκάξα, όμως στην επανάληψη ισοφάρισε με τον Gonzalez (50) και έχασε απίστευτη ευκαιρία με τον Corona λίγο αργότερα για να κατακτήσει το 3ποντο. Ακόμα ψάχνει την πρώτη της νίκη η ομάδα του Sanchez Sola για να βγει από το βαθμολογικό τέλμα στο οποίο έχει περιέλθει, αφού παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας 3ετίας. Ο Μεξικάνος τεχνικός βλέπει την ομάδα του να προσπαθεί αλλά τα επιθυμητά αποτελέσματα δεν έρχονται και πλέον μένουν 14 αγωνιστικές για να αναστραφεί η κατάσταση. Ενόψει του παιχνιδιού με την Τζαγκουάρες μόνος αμφίβολος είναι ο αναπληρωματικός μέσος Ruiz (2συμμ.).

b]ΑΤΛΑΝΤΕ – ΜΟΝΑΡΚΑΣ[/b]

ΓΗΠΕΔΟ: ANDRES QUINTANA ROO
ΘΕΣΕΙΣ: 22.000

ΑΤΛΑΝΤΕ
Τραγική εμφάνιση πραγματοποίησαν οι πρωταθλητές απέναντι στην Τέκος και ηττηθήκαν πιο εύκολα από ότι μαρτυρά το τελικό αποτέλεσμα. Οι φιλοξενούμενοι προηγηθήκαν με 2 γκολ διαφορά στο πρώτο ημίχρονο και στα τελευταία λεπτά ο Borboa έγραψε το τελικό 1-2. Αλλοπρόσαλλη παρουσιάζεται η Ατλάντε στην Clausura καθώς μετά το μεγάλο διπλό στην πρωτεύουσα επί της Πούμας ακολούθησε η ήττα από μια μικρομεσαία ομάδα όπως η UAG. Ο προφέσορ Cruz μετά τα 2 άτυχα αποτελέσματα στο Κανκούν (ισοπαλία με Τζαγκουάρες και ήττα με Τεκός) θα επιδιώξει την νίκη απέναντι στην Μονάρκας έχοντας αμφίβολο τον αμυντικό Alcantar (1συμμ.).

ΜΟΝΑΡΚΑΣ
Η κόκκινη κάρτα που δέχτηκε ο Romero (ως τελευταίος αμυντικός στο 7ο λεπτό) και στην συνεχεία το πέναλτι που μετουσίωσε σε τέρμα ο Santana (9) είχε σαν συνέπεια η Μορέλια να αφεθεί στις ορέξεις της Τσίβας και να ηττηθεί με το βαρύτατο 6-0. Με τον διαιτητή Rodriguez τα έβαλε ο Ουρουγουανός μέσος Choy για την αποβολή αλλά και το πέναλτι που έδωσε στους αντιπάλους χαρακτηρίζοντάς τον
«διαβολικό». Ο David Patino δεν θα έχει στην αποστολή για την πολύ δύσκολη αναμέτρηση με τους πρωταθλητές τον τιμωρημένο αμυντικό Romero (3συμμ.) ενώ αμφίβολος είναι και ο αμυντικός Cervantes (3συμμ./1) που ταλαιπωρείται από τραυματισμό.

ΤΙΓΚΡΕΣ – ΒΕΡΑΚΡΟΥΖ

ΓΗΠΕΔΟ: UNIVERSITARIO
ΘΕΣΕΙΣ: 40.000

ΤΙΓΚΡΕΣ
Δεν μπόρεσε να σταθεί όρθια στο Bombonera η Τίγκρες και έχασε με 2-0 από τους «κόκκινους διαβόλους», με τέρματα που δέχτηκε από τους Da Silva (64), Mendez (86) ενώ στο 77ο λεπτό έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Cubero. Ο Americo Gallego αντιμετωπίζει σοβαρότατα αγωνιστικά προβλήματα ενόψει του παιχνιδιού με την Βερακρούζ καθώς ο Αργεντινός επιθετικός «Gata» Fernandez (1συμμ./1) παραμένει αμφίβολος ενώ και ο βασικός μέσος Sancho (3συμμ.) είναι άγνωστο αν θα προλάβει μέχρι το Σάββατο. Σίγουροι απόντες θεωρούνται ο τερματοφύλακας Zermeno (1συμμ), ο αναπληρωματικός του, Urbina (0συμμ) και ο τιμωρημένος βασικός μεσοαμυντικός Cubero (3συμμ/1).

ΒΕΡΑΚΡΟΥΖ
Με νέο προπονητή στον πάγκο τους, τον Miguel Herrera, οι «κόκκινοι καρχαρίες» έμειναν στο 1-1 με την Σάντος. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 15ο λεπτό με τον Garcia, όμως ισοφαρίστηκαν από τους «πολεμιστές» 10 λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους. Ο Μεξικάνος τεχνικός που επιστρέφει στην πόλη του (Μοντερέι) δήλωσε για την δύσκολη θέση που έχει περιέλθει η ομάδα του πως «Δεν μπορούμε να σταματήσουμε να σκεφτόμαστε το πρόβλημα του υποβιβασμού μεταξύ της ομάδας μου και της Πουέμπλα και θέλουμε πολύ να βελτιώσουμε τα πράγματα για να βγούμε από αυτό το σκοτεινό μονοπάτι». Ο επιθετικός Bravo (0συμμ.) και ο μέσος Garcia (1συμμ.) παραμένουν τραυματίες.

ΑΤΛΑΣ – ΓΟΥΑΔΑΛΑΧΑΡΑ

ΓΗΠΕΔΟ: JALISCO
ΘΕΣΕΙΣ: 62.000

ΑΤΛΑΣ
Όντας κουρασμένη από το μεσοβδόμαδο αγώνα για το Copa Libertadores η Άτλας αγωνίστηκε αρκετά αμυντικά κόντρα στην Πατσούκα και ηττήθηκε με ένα τέρμα του Cacho στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Τα ξημερώματα της Πέμπτης οι «ζορος» αγωνιστήκαν στα 3.600 μέτρα στα όπου βρίσκεται η La Paz (πρωτεύουσα της Βολιβίας) και χάνοντας 1-0 από την ομώνυμη ομάδα (είχαν κερδίσει 2-0 στον πρώτο αγώνα) κατάφεραν να προκριθούν στους ομίλους του Libertadores. Ο Brindisi που χρησιμοποίησε βασική 11αδα στην Βολιβία θα χρειαστεί να φρεσκάρει την ομάδα του ενόψει το τοπικού ντέρμπι. Μόνο ο 22χρονος αμυντικός Flores (1συμμ.) δίνεται αμφίβολος για την Σαββατιάτικη αναμέτρηση.

ΓΟΥΑΔΑΛΑΧΑΡΑ
Με 2 γκολ του Santana (9 πέναλτι,72) και από ένα των Reynoso(38), Bravo (48), De la Mora (50), Avila (82) η αρμάδα του Flores διέλυσε με 6-0 την Μονάρκας που έπαιζε από το 7ο λεπτό με παίκτη λιγότερο (αποβλήθηκε ο Moreno). «Δεν μας ενδιαφέρει τι θα κάνει η Άτλας στο La Paz και αν θα είναι κουρασμένη ή όχι. Εμείς ετοιμαζόμαστε για το ντέρμπι του Σαββάτου γεμάτοι αυτοπεποίθηση ότι θα πετύχουμε ακόμη μια νίκη» σχολίασε ο Medina για το τοπικό ντέρμπι της Γουαδαλαχάρας. Ο Flores δεν είχε στις τελευταίες προπονήσεις τον τερματοφύλακα Michel (3συμμ) και τον αμυντικό Megallon (3συμμ) που ταξίδεψαν με την εθνική Μεξικού στις Η.Π.Α, ενώ συνεχίζουν να παραμένουν εκτός οι αμυντικοί Esparza (0συμμ.), Mejia (0συμμ.), ο μέσος Morales (2συμμ.) και ο τερματοφύλακας Hernandez (0συμμ.). Αμφίβολος είναι ο αμυντικός Olvera (2 συμμ.).