Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

MEXICO CLAUSURA:ΑΓΩΝΕΣ ΣΑΒΒΑΤΟΥ

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1MEXICO CLAUSURA:ΑΓΩΝΕΣ ΣΑΒΒΑΤΟΥ Empty MEXICO CLAUSURA:ΑΓΩΝΕΣ ΣΑΒΒΑΤΟΥ Σαβ 23 Φεβ 2008 - 14:51

MEXICANOS

MEXICANOS

ΤΖΑΓΚΟΥΑΡΕΣ – ΤΕΚΟΣ
ΓΗΠΕΔΟ: VICTOR MANUEL REYNA
ΘΕΣΕΙΣ: 25.000

ΤΖΑΓΚΟΥΑΡΕΣ
Τραγική εμφάνιση πραγματοποίησε η ομάδα από το Τσιάπας στην πρωτευουσών χάνοντας με 4-1 από την Πούμας. Τα γκολ των γηπεδούχων πέτυχαν οι Solari (20ο,48ο), Iniguez (59ο) Scocco (71ο) ενώ για την Τζαγκουάρες μείωσε στο τέλος ο Garcia. Η ήττα αυτή είχε σαν συνέπεια την αποπομπή του Rene Isidoro Garcia και στην θέση θα βρεθεί ο μέχρι πρότινος βοηθός του Sergio Almaguer που με δηλώσεις του στα Μ.Μ.Ε τόνισε πως «πρέπει να παλέψουμε, η κατάσταση δυστυχώς δεν είναι η καλύτερη δυνατή αλλά δεν φταίει 100% ο πρώην προπονητής αφού όλοι μας έχουμε μερίδιο ευθύνης». Ο 39χρονος τεχνικός δεν αντιμετωπίζει αγωνιστικά προβλήματα.

ΤΕΚΟΣ
Μετά από ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο οι «κουκουβάγιες» επικράτησαν επί της Πουέμπλα. Οι φιλοξενούμενοι βρεθήκαν μπροστά στο σκορ με ένα αμφισβητούμενο πέναλτι του Olivera αλλά η UAG ανέτρεψε το σκορ μέσα σε 7 λεπτά με γκολ των Ayala (αυτογκόλ 80ο), Altamirano (83ο), Sandoval (86ο) και τον Olivera να πετυχαίνει το δεύτερο του τέρμα 3 λεπτά πριν την λήξη διαμορφώνοντας το τελικό 3-2. Η ομάδα του Jaime Ordiales που σκαρφάλωσε στην 3η θέση (ισοβαθμεί με Πουέμπλα και Πούμας) του πρώτου ομίλου προετοιμάζεται για την δύσκολη αναμέτρηση στο Τσιάπας έχοντας πλήρη αποστολή.

ΓΟΥΑΔΑΛΑΧΑΡΑ – ΣΑΝ ΛΟΥΙΣ
ΓΗΠΕΔΟ: JALISCO
ΘΕΣΕΙΣ: 62.000

ΓΟΥΑΔΑΛΑΧΑΡΑ
Σημαντικό βαθμό κατέκτησαν οι πρωτοπόροι στο Volcano απέναντι στην Τίγκρες, στην προσπάθεια που κάνουν να μείνουν στην κορυφή. Οι γηπεδούχοι χάσανε πολλές ευκαιρίες και η πίεση τους πολλαπλασιάστηκε από την στιγμή που αποβλήθηκε ο αμυντικός της Τσίβας, Araujo (54ο λεπτό). Τα ξημερώματα της Τετάρτης η ομάδα του Efrain Flores ξεπέρασε με ευκολία το εμπόδιο της Βολιβιανής San Jose κερδίζοντάς την με 2-0 (Solis 28ο, Santana πέναλτι 53ο) για τον έκτο όμιλο του Copa Libertadores. Ο Μεξικάνος προπονητής δεν θα έχει στην διάθεση του για αρκετό καιρό τους διεθνείς με την προ-ολυμπιακή ομάδα Esparza (αμυντικός, 1συμμ.), Araujo (αμυντικός, 6συμμ/1), Avila (μέσος 6συμμ/2), Arellano (επιθετικός, 1συμμ.) καθώς και τους μακροχρόνια απόντες Mejia (αμυντικός, 0συμμ.), Hernandez (τερματοφύλακας, 0συμμ.).

ΣΑΝ ΛΟΥΙΣ
Δίκαιη νίκη πέτυχαν οι «μονομάχοι» με 2-1 απέναντι στην Πατσούκα. Οι «τούζος» πάγωσαν το Alfonso Lastras Ramirez στο 9ο λεπτό με τον Gimenez όμως ο Moreno 3 λεπτά αργότερα και ο Monjaraz στο 34ο λεπτό ολοκλήρωσαν την ανατροπή για τους γηπεδούχους. Η ομάδα από το Ποτοσί μάζεψε 7 βαθμούς μέσα σε μια εβδομάδα και έφτασε στην 2η θέση του τρίτου γκρουπ (μαζί με την Μονάρκας). «Η Γουαδαλαχάρα που βρίσκεται στην κορυφή της γενικής βαθμολογίας αποτελεί κίνητρο για εμάς που είμαστε σε πολύ καλή κατάσταση και θα διεκδικήσουμε το 3ποντο» τόνισε ο Raul Arias στους δημοσιογράφος για το παιχνίδι στο Jalisco. Ο αμυντικός Orozco (5συμμ.) αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού.

ΠΑΤΣΟΥΚΑ – ΚΡΟΥΖ ΑΖΟΥΛ
ΓΗΠΕΔΟ: HIDALGO

ΠΑΤΣΟΥΚΑ
Παρότι άνοιξαν πρώτοι το σκορ οι «τούζος» με τον Gimenez (9ο λεπτό) δεν κατάφεραν να φύγουν με θετικό αποτέλεσμα από το Ποτοσί καθώς δεχτήκαν 2 τέρματα πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο από τους Moreno (12ο)και Monjaraz (34ο). Η Πατσούκα καταλαμβάνει την 2η θέση του πρώτου ομίλου με 9 βαθμούς, τους οποίους κατέκτησε όλους στο Hidalgo όπου μετράει 3 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια. Ο Enrique Meza δεν ξεχνάει ότι η «μάκινα» του Markarian τους είχε αποκλείσει από τα περσινά playoffs και θα ψάξει την εκδίκηση στον σημερινό αγώνα. Στην προ-ολυμπιακή ομάδα του Μεξικού θα βρίσκεται για ένα μήνα ο εναλλακτικός μέσος Rodriguez (6 συμμ.).

ΚΡΟΥΖ ΑΖΟΥΛ
Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η «μάκινα» καταβάλλοντας με 1-0 την Βερακρούζ στο Azul. Το μοναδικό τέρμα της συνάντησης πέτυχε με έξυπνο πλασέ ο νεαρός μεσοεπιθετικός Villaluz στο 63ο λεπτο, ενώ οι γηπεδούχοι έχασαν και πολλές ευκαιρίες για να διευρύνουν το τελικό σκορ. Ο Sergio Markarian στην καθιερωμένη συνέντευξη τύπου ασχολήθηκε με τα αγωνιστικά προβλήματα της ομάδας λέγοντας πως «θα μας λείψουν 3 παίκτες τόσο σημαντικοί, όμως δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα και πρέπει να λύσουμε αυτό το πρόβλημα εκ των εσω». Οι 3 σημαντικοί παίκτες που θα απουσιάσουν με την προ-ολυμπιακή ομάδα του Μεξικού είναι οι Villaluz (μεσοεπιθετικός, 4συμμ/2), Andrade (μέσος, 6συμμ), Dominguez (αμυντικός, 6συμμ). Απέναντι στην Πατσούκα δεν θα αγωνιστεί και ο αμυντικός Huiqui (6συμμ) που συμπλήρωσε 5 κίτρινες κάρτες.

ΑΤΛΑΝΤΕ – ΤΙΓΚΡΕΣ
ΓΗΠΕΔΟ: ANDRES QUINTANA ROO
ΘΕΣΕΙΣ: 22.000

ΑΤΛΑΝΤΕ
Δεν μπόρεσαν να αντισταθούν στην επιθετικότητα της Σάντος τα «σιδερένια πουλάρια» και έφυγαν από το Τορεόν με κατεβασμένα τα κεφάλια. Οι Luduena (5ο), Benitez (22ο), Arce (74ο) ήταν οι σκόρερς των γηπεδούχων ενώ οι πρωταθλητές τελείωσαν με 10 παίκτες την συνάντηση καθώς αποβλήθηκε ο Pereyra. «Πρέπει να είμαστε προσεκτικοί, εστιασμένοι στον αντίπαλο μας και πιστεύω πως θα κερδίσουμε. Δεν μας απασχολεί τι συμβαίνει στην Τίγκρες αλλά μόνο στην δικιά μας ομάδα» δήλωσε ο προφεσόρε Cruz για το παιχνίδι με την ομάδα του Lapuente. Τα προβλήματα δεν θα λείπουν για τον Μεξικάνο τεχνικό καθώς δεν θα έχει στην διάθεση του τον αμυντικό Zamora (6συμμ)που βρίσκεται στην προ-ολυμπιακή ομάδα του Μεξικό και τον τιμωρημένο μεσοεπιθετικό Pereyra (6συμμ/3).

ΤΙΓΚΡΕΣ
Σαν την γάτα με ποντίκι έπαιξε η Τίγκρες την πρωτοπόρο Τσίβας στο ντεμπούτο του νέου προπονητή των «πανεπιστημιακών» Lapuente όμως ήταν ατυχή στην τελική προσπάθεια και έμεινε στο 0-0. Ο βετεράνος Μεξικάνος τεχνικός πραγματοποίησε τις πρώτες του προπονήσεις με την ομάδα αυτή την εβδομάδα και προσπάθησε να εμφυσήσει την δική του φιλοσοφία στους ποδοσφαιριστές κουβεντιάζοντας καθημερινά με τον καθένα. Το μεγάλο αστέρι της ομάδας ο νεομεταγραφείς Αργεντίνος επιθετικός «Gata» Fernandez (1συμμ./1) ξεπέρασε τον μυικό τραυματισμό του και μάλλον θα πάρει θέση στην βασική 11αδα όπως και ο βασικότατος μεσοαμυντικός Cubero (3συμμ/1) που εξέτισε την τιμωρία του. Οι τερματοφύλακες Zermeno (1συμμ), Urbina (0συμμ) παραμένουν εκτός.