Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
x-betonet

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

MEXICO CLAUSURA:ΑΓΩΝΕΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1MEXICO CLAUSURA:ΑΓΩΝΕΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ Empty MEXICO CLAUSURA:ΑΓΩΝΕΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ Κυρ 24 Φεβ 2008 - 17:02

MEXICANOS

MEXICANOS

ΠΟΥΜΑΣ – ΝΕΚΑΞΑ
ΓΗΠΕΔΟ: OLIMPICO
ΘΕΣΕΙΣ: 62.000

ΠΟΥΜΑΣ
Σαρωτική η Πούμας διέλυσε 4-1 την Τζαγκουάρες. Τον χορό των γκολ άνοιξε στο 20ο λεπτό ο Solari και ο ίδιος παίκτης με την έναρξη του δευτέρου μέρους έδωσε αέρα 2 τερμάτων στην ομάδα του. Οι Iniguez (59ο) Scocco (71ο) έγραψαν το 4-0 ενώ ο Garcia 3 λεπτά πριν το τελικό σφύριγμα πέτυχε το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους. Ο Ferretti σχολιάζοντας τον επερχόμενο αγώνα με τους «κεραυνούς» τόνισε πως «παρότι παίξαμε καλά την Κυριακή πρέπει να βελτιωθούμε αρκετά αν θέλουμε να κατακτήσουμε τους 3 βαθμούς κόντρα στην Νεκάξα». Οι Velarde (αμυντικός, 6συμμ), Barrera (μεσοεπιθετικός, 4συμμ) που ακολούθησαν την αποστολή της προ-ολυμπιακής ομάδας του Μεξικό αλλά και ο μακροχρόνια απόντας επιθετικός Palencia (0συμμ.) δεν θα βρίσκονται στην διάθεση του Μεξικανοβραζιλιάνου τεχνικού.

ΝΕΚΑΞΑ
Έσπασε το αήττητο του Victoria για τους «κεραυνούς» που έχασαν 1-2 από την πολύ δυνατή Τολούκα. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο πρώτο ημίχρονο με τον Naelson (35ο) και δημιούργησαν διαφορά 2 τερμάτων με τον Fernandez (71ο), το μόνο που κατάφερε η Νεκάξα ήταν να μειώσει με τον Castillo ακριβώς με την λήξη. Ο αρχηγός της ομάδας Galindo έκρουσε το καμπανάκι στην ομάδα λέγοντας ότι «πρέπει να βελτιωθούμε σε πολλούς τομείς και στον αγώνα που ακολουθεί στην πρωτεύουσα να παίξουμε με όλη μας την καρδιά για να φτάσουμε στην νίκη».Οι αμυντικοί Hernandez (6συμμ) που συμπεριλήφθηκε στην αποστολή της προ-ολυμπιακής ομάδας και Lopez (6συμμ), ο οποίος είναι τιμωρημένος θα λείψουν από την σημερινή αναμέτρηση.

ΑΜΕΡΙΚΑ – ΣΑΝΤΟΣ ΛΑΓΚΟΥΝΑ
ΓΗΠΕΔΟ: AZTECA
ΘΕΣΕΙΣ: 104.000

ΑΜΕΡΙΚΑ
Η ήττα των «αετών» στην Γουαδαλαχάρα από την Άτλας αποτέλεσε και το κύκνειο άσμα του Brailovski στον πάγκο των πρωτευουσιάνων. Η Αμέρικα βρέθηκε να χάνει με το τέρμα του Mendivil από το 7ο μόλις λεπτό αλλά παρά τις προσπάθειες των παικτών της δεν μπόρεσε να ανατρέψει την κατάσταση. Στην θέση του «Ρώσου» προσελήφθει ο επίσης Αργεντινός τεχνικός Ruben Omar Romano που πραγματοποίησε το ντεμπούτο του στον πάγκο των «αετών» τα ξημερώματα της Πέμπτης στην νίκη 2-1(Cabanas 38ο, Higuain 91ο) επί της Universidad Catolica για το Copa Libertadores.Οι Ochoa (τερματοφύλακας, 5συμμ), Silva (μέσος 6συμμ), Esqueda (επιθετικός, 6συμμ), Inigo (αμυντικός, 0συμμ) θα απουσιάζουν καθώς έχουν υποχρεώσεις με την προ-ολυμπιακή ομάδα.

ΣΑΝΤΟΣ ΛΑΓΚΟΥΝΑ
Πιάνοντας τον γνωστό της δαιμονιώδη ρυθμό η Σαντος ξεπέρασε με ευκολία τους πρωταθλητές (3-0). Ο Luduena στο 5ο λεπτό έβαλε μπροστά στους γηπεδούχους και 17 λεπτά αργότερα ο Benitez διαμόρφωσε το 2-0, την τελευταία πινελιά στον αγώνα έβαλε ο Arce (74ο). «Δεν πιστεύω ότι η Αμέρικα είναι σε κρίση, απλώς δεν είχαν τα απαιτούμενα αποτελέσματα σε 2 παιχνίδια» δήλωσε ο Daniel Guzman που θα έχει ξανά στην διάθεση του για τον αγώνα με τους «αετούς» τον αμυντικό Ortiz (5συμμ/2) όχι όμως και τον Castillo (αμυντικός, 4συμμ/1) που ενσωματώθηκε στην αποστολή της προ-ολυμπιακής ομάδας.

ΠΟΥΕΜΠΛΑ – ΜΟΝΑΡΚΑΣ
ΓΗΠΕΔΟ: CUAUHTEMOC
ΘΕΣΕΙΣ: 46.000

ΠΟΥΕΜΠΛΑ
Έσπασε το αήττητο της «φράνχα» στην Clausura που ηττήθηκε 3-2 από την Τέκος. Η Πουέμπλα άνοιξε πρώτη το σκορ του παιχνιδιού με τον Olivera (πέναλτι 59ο) όμως η άμυνα της αδράνησε για ένα 7λεπτο με συνέπεια να δεχτεί 3 τέρματα από την UAG (Ayala αυτογκόλ 80ο, Altamirano 83ο, Sandoval 86ο) και τον Olivera να μειώνει στο 87ο. Η Πουέμπλα για διεκδικήσει την παραμονή της στην κατηγορία πρέπει να ξεκινήσει να κερδίζει στο γήπεδο της (3 παιχνίδια ισάριθμες ισοπαλίες). Ο Sanchez Sola δεν μπορεί να υπολογίζει στον διεθνή τερματοφύλακα Villapando (6συμμ).

ΜΟΝΑΡΚΑΣ
Την πρώτη της εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα γνωρίσαν τα «καναρίνια» από την Μοντερέι. Οι «ραγιάδος» άνοιξαν το σκορ με τον Suazo (14ο λεπτό) και στην συνέχεια η Μορέλια ανέκτησε τα ηνία του παιχνιδιού πιέζοντας την αντίπαλη εστία χωρίς όμως να μπορέσει να νικήσει τον Martinez. Ο David Patino αντιμετωπίζει σοβαρές απουσίες ενόψει του αποψινού αγώνα καθώς δεν θα έχει στην αποστολή τον βασικότατο επιθετικό Landin (6 συμμ/1), τον επιθετικό Hernandez (4συμμ) και τον αμυντικό Cervantes (6 συμμ/1).

ΜΟΝΤΕΡΕΪ – ΑΤΛΑΣ
ΓΗΠΕΔΟ: TECNOLOGICO
ΘΕΣΕΙΣ: 33.000

ΜΟΝΤΕΡΕΪ
Μετά από 30 αγώνες μακριά από το Tecnologico χωρίς νίκη, η «παντίγια» κατέκτησε τους 3 βαθμούς στο Μορέλος με γκολ του πρώτου σκόρερ της Clausura Suazo (στο 14ο λεπτό). Η ομάδα του Lavolpe σημείωσε την δεύτερη συνεχομένη νίκη στο πρωτάθλημα ανεβαίνοντας στην κορυφή (μαζί με την Σάντος) του δευτέρου ομίλου. Ενόψει του παιχνιδιού με τις «αλεπούδες» ο πρώην προπονητής της εθνικής Μεξικού αντιμετωπίζει σοβαρότατα προβλήματα καθώς τραυματίστηκαν οι βασικοί Hernandez (τερματοφύλακας, 6συμμ.), Erviti (μέσος 5συμμ), εκτός παραμένει ο αρχηγός Arellano (2συμμ) ενώ δέχτηκε κόκκινη κάρτα (βρισκόταν στον πάγκο) ο βετεράνος επιθετικός Borgetti (3συμμ) και θα λείψει 2 αγωνιστικές. Συν τοις άλλοις θα λείπει ο διεθνής με την προ-ολυμπιακή ομάδα του Μεξικού αναπληρωματικός τερματοφύλακας Orozco (0συμμ).

ΑΤΛΑΣ
Μεγάλη νίκη πέτυχαν οι «ζόρος» στο κατάμεστο Jalisco με 1-0 κόντρα στην Αμέρικα. Ο Mendivil μόλις στο 7ο λεπτό πέτυχε το χρυσό γκολ της συνάντησης που χάρισε στην ομάδα του άλλους 3 βαθμούς ανεβάζοντας την στην 4η θέση του δευτέρου ομίλου. Τα ξημερώματα της Παρασκευής η Άτλας διέλυσε με 3-0 (Marioni 7ο ,Colotto 40ο ,Medina 67ο) την καλύτερη ομάδα της Χιλής Colo-Colo για το ξεκίνημα των αγωνιστικών υποχρεώσεων του τρίτου ομίλου (Copa Libertadores). Η ομάδα από την Γουαδαλαχάρα κόντρα στο Μοντερέι θα στερηθεί τις υπηρεσίες των διεθνών Robles (αμυντικός, 5συμμ), Hernandez (χαφ, 5συμμ), Ayala (αμυντικός, 6συμμ) ενώ επιστρέφει από τιμωρία ο Αργεντινός επιθετικός Marioni (5συμμ/1).